Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER & METAL / Silver / Cutlery set 11108013



*

nr 1110 8013


CUTLERY SET

68 pieces, Gense,


68 delar, Gense


Estimate:

1000

Sold:

SEK 2000

Auction date:

Monday May 22 2017
at 18:34:25


  • Bid history
Time Bidder Bid
6/5 07:15:04 1      700 kr
8/5 13:37:10 2      800 kr
17/5 19:56:43 3      1.000 kr
22/5 17:06:22 2      1.300 kr
22/5 18:11:02 4      1.400 kr
22/5 18:18:48 2      Vinnande bud
22/5 18:27:11 5      1.700 kr
22/5 18:27:11 2      1.800 kr (Robot)
22/5 18:29:25 5      1.900 kr
22/5 18:29:25 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • May 22

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal
  • Läs mer...
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: besticksuppsättning bestickuppsättning gense matbestick silver ädelmetall
  • 7012 CUTLERY
    32 pieces, stainless steel, Nobel, Gunnar Cyrén (1..//
    Present: SEK 2400

    Auction ends
    today
    13 maj at 20:52
  • 7015 CUTLERY
    7 pieces, 18th/19th century. Length: 19-21, 5, wei..//
    Present: SEK 3000

    Auction ends
    today
    13 maj at 18:39
  • 6073 CUTLERY
    88 pieces, nickel silver, Gense, Svenskt Spets, 60..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    13 maj at 18:00
  • 7039 CHAMPAGNE SWIZ..
    18 pieces, nickel silver, St & Co. Length: 16 cm,
     

    Auction ends
    today
    13 maj at 20:42
  • 7055 DISH
    + coffee spoons, 1 + 10 pieces, silver. Length: 1..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    today
    13 maj at 20:05
  • 7345 Frukostset
    Brödhållare + knife stand, nickel silver. Height: ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    13 maj at 20:34




Ladda ner broschyr